Förtroendevalda i Lerums kommun

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2018-10-15 - 2022-10-14

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande organ. Kommunfullmäktige beslutar i många viktiga frågor som budget, skatt och mål och inriktningar för verksamheten. De 51 ledamöterna och 29 ersättarna i kommunfullmäktige utses genom allmänna val.

Uppdrag (80 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Stranne Jannicke SD Ledamot 51
Berlin Claes C Ersättare 61
Jäderklint Pia S Ersättare 67
Azemi Halim S Ledamot 34
Sandberg Daphne KD Ersättare 66
Holgersson Anette V Ledamot 39
Cervin Lena KD Ledamot 26
Fridholm Rutger MP Ledamot 42
Andersson Bengt MP Ersättare 76
Leffler Göran V Ersättare 73
Harling Christer M Ersättare 57
Linder Blomberg Robert C Ledamot 16
Andersson Jeanette M Ledamot 2
Abrahamsson Jens KD Ersättare 65
Jansson Lill L Ledamot 20
Lindell Gunilla KD Ledamot 27
Eberstein Christian KD Ledamot 25
Eriksson Anna V Ledamot 40
Hjeltman Jon L Ersättare 64
Räntfors Kajsa L Ersättare 63
Johansson Mikael SD Ledamot 49
Klintbäck Leif S Ledamot 29
Johansson Anders S Ersättare 68
Larsson Erik S Ledamot 30
Andreen Gun M Ledamot 10
Leinstedt Conny M Ersättare 52
Wassenius Lennart C Ledamot 18
Brodén Eva M Ledamot 4
Nordström Bo SD Ersättare 78
Swenson Ingrid SD Ledamot 47
Johansson Ronny L Ledamot 23
Ottosson Elisabeth M Ersättare 55
Larsson Ulf S Ledamot 36
Holzhausen Frida M Ledamot 6
Adolfsson Olle S Ledamot 32
Atka Aiki SD Ersättare 77
Hermansson Lerny C Ersättare 59
Holberg Anna-Lena M Ledamot 8
Rydström Birgitta M Ersättare 56
Kuzmanovic Katarina MP Ledamot 43
Abenius Alexander M Ledamot 1
Frid Ingvar L Ledamot 21
Andersson Eva C Ledamot 15
Lindberg Martinell Viktoria L Ersättare 62
Augustsson Erik S Ersättare 69
Hansson Lena V Ledamot 41
Hallgren Thomas M Ersättare 54
Christiansson Alexander SD Ledamot 45
Ahlman Oskar M 1:e vice ordförande 7
Danielsson Pamela S Ledamot 37
Dahlgren Ralf SD Ledamot 46
Sjögren Glenn SD Ledamot 48
Weis Paul S Ledamot 38
Siewertz Tulinius Nanna L Ledamot 24
Kron Gunny C Ledamot 19
Törnell Ann-Marie C Ersättare 60
Lundblad Viktor M Ledamot 3
Bengtsson Renée S Ledamot 31
Barth Johannes S Ersättare 72
Rahm Ingmar V Ersättare 74
Snällman Marita M Ledamot 12
Molander Arne M Ersättare 58
Vakant SD Ersättare 80
Jadepalm Per-Arne SD Ledamot 50
Thisell Douglas M Ledamot 5
Nordgren Vincent M Ledamot 11
Gellerman Helena L Ledamot 22
Snällman Lars Erik M Ersättare 53
Eriksson Daniel MP Ledamot 44
Larsson Marie S Ersättare 71
Utgård Ulf M Ledamot 9
Lansenfeldt Magnus M Ledamot 13
Vakant SD Ersättare 79
Jäderklint Sara S Ledamot 35
Delsvik Svensson Gun-Britt S 2:e vice ordförande 28
Bergstedt Maria M Ledamot 14
Helles Mervi S Ersättare 70
Martinsson Klara S Ledamot 33
Elf Märta MP Ersättare 75
Gyllesten Ingela C Ordförande 17